- Home
- ยป
- Business Segments
- »
- Upholstery Cleaner
Upholstery Cleaner
Offering you a complete choice of products which include car upholstery cleaner chemical, automotive cleaners and carpet upholstery cleaner.
Car Upholstery Cleaner Chemical
Product Price: Rs 550 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Usage | Interior |
| Packaging Size | 1L |
| Form | Liquid |
| Pack Size | 1 L |
| Usage/Application | Car Interior Cleaning |
| Ready To Use | Concentrate |
| Base Type | Water Based |
| Vehicle Segment | Multi Vehicle |
| Packaging Type | Bottle |
| Foam | YES |
| Biodegradable | No |
| Material | Liquid |
| Fragrance | No Fragrance |
| Foaming | Low Foam |
| Automation Grade | Manual |
| Dilute Ratio | 1:10 |
Additional Information:
- Delivery Time: immediate
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Automotive Cleaners
Product Price: Rs 650 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Packaging Size | 5L |
| Usage/Application | Car Interior Cleaning |
| Packaging Type | Can |
| Foam | HIGH |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Carpet Upholstery Cleaner
Product Price: Rs 450 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Application Area | Sofa, Carpet, Floor Mat, Car Seat, Rug, Upholstery |
| Form | Foam |
| Packaging Size | 500ml |
| Pack Size | 500 ml |
| Surface Of Application | CAR EXTERIOR AND INTERIOR |
| Usage/Application | Car Interior Cleaning |
| Packaging Type | SPRAY CANS |
| Usage Mode | Spray |
| pH Level | Neutral |
| Fragrance | Floral |
| Quantity Per Pack | 500ml |
| Brand | AIRAVATH |
| Biodegradability | Non Biodegradable |
| Foam Type | High Foam |
| Country of Origin | Made in India |
AIRAVATH Foam Cleaner is a gentle, fast acting, foaming cleaner which removes general dirt, spots and stains from all kinds of carpets and upholstery materials. It cleans and brightens up the materials on which applied.
Yes! I am InterestedRequest A Callback