- Home
- »
- Business Segments
- »
- Spray Gun
Spray Gun
Our product range includes a wide range of hvlp paint spray gun, ingco electric paint spray gun and ingco spray gun.
Hvlp Paint Spray Gun
Product Price: Rs 1,550 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Feed type | Gravity feed |
| Body Material | Stainless Steel |
| Working pressure | 1.5 bar |
| Air inlet size | 1/4 inch |
| Gun body material | Stainless steel |
| Cup Capacity | 600 ml |
| Nozzle Size | 1.4 mm |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ingco Electric Paint Spray Gun
Product Price: Rs 1,950 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Cup Capacity | 800 ml |
| Type | Spray Gun |
| Handle Material | Heavy Plastic |
| Usage | Industrial and Domestic Painting |
| Nozzle | Single Nozzle |
| Usage/Application | Industrial and Domestic Painting |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ingco Spray Gun
Product Price: Rs 5,600 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Type | Spray Gun |
| Handle Material | Heavy Plastic |
| Electric Motor Power | Battery Operated |
| Country of Origin | Made in India |
- 【Cordless Design】INGCO paint spray gun adopts cordless design, which allows you to get rid of the interference of wires and work freely without any distance limitation.
- 【3 Spray Patterns】Horizontal ! Vertical ! Circular ! The paint machine is equipped with these 3 different spraying methods. You can choose the most suitable one according to different spraying projects.
- 【Superior Material】Pure copper nozzle and core of our paint sprayer are not easy to rust.The air inlet's dustproof sponge and the efficient cooling hole effectively protect the motor.
- 【Efficient & Versatile】INGCO spray machine paints a wall 10 times faster than brushes, saving time and effort. It can be used to paint walls and ceilings, to renovate old furniture, to recolor fences and decks.
- 【Worry-free After-sales Service】INGCO offers a six-month warranty, if you have any questions, please feel free to contact us, we are happy to serve you!
Yes! I am InterestedRequest A Callback