- Home
- ยป
- Business Segments
- »
- Rust Remover
Rust Remover
Our product range includes a wide range of degreasing chemicals 5l and car anti rust spray.
Degreasing Chemicals 5L
Product Price: Rs 350 / LitreGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Litre
Product Brochure
Product Details:
| Base Type | Solvent Based |
| Application Area | Metal, Kitchen, Automotive Parts, Engine, Floor, Machine |
| Usage/Application | Commercial |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Can |
| pH Level | Alkaline |
| Usage Mode | Dip, Spray |
| Color | clear |
| Brand | AIRAVATH |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Size | 5L |
| Pack Size | 1 L |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Car Anti Rust Spray
Product Price: Rs 350 / BottleGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Bottle
Product Brochure
Product Details:
| Form | Spray |
| Film Type | Dry Film |
| Usage/Application | Domestic Use |
| Application Method | Aerosol Spray |
| Protection Duration | Up to 3 months |
| Usage Industry | Maintenance, Automotive |
| Packaging Size | 500ml |
| Packaging Type | 500ml |
| Country of Origin | Made in India |
| Pack Size | 200 ml |
AIRAVATH Rust OFF Spray is a highly effective cleaner with deep cleaning properties. It cleans all rusted parts. This multipurpose cleaner can be used on household items like pipes also.
Yes! I am InterestedRequest A Callback