- Home
- »
- Business Segments
- »
- High Pressure Washer
High Pressure Washer
Our range of products include high pressure car washer, battery pressure washer and ingco hpwr14008 high pressure washer.
High Pressure Car Washer
Product Price: Rs 6,600 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Pressure | 130 Bar |
| Power | 1500 Watt |
| Flow Rate | 10 L/min |
| Application Area | Garage Cleaning |
| Motor Phase | Three Phase |
| Hose Length | 5 Metre |
| Warranty | 6 Months |
| Is it Portable | Yes |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Battery Pressure Washer
Product Price: Rs 7,100 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Pressure (Bar) | 25 Bar |
| Power | 20V |
| Product Type | Domestic |
| Flow Rate (LPM) | 6 LPM |
| Motor Type | Carbon Brush |
| Portability | Cordless |
| Application Area | Floor Cleaning, Workshop Cleaning, Tank Cleaning, Car & Truck Cleaning |
| Power Source | Cordless (Battery) |
| Is It Portable | Portable |
| Voltage | 220V |
| Warranty | 6 months |
- 【Powerful Pressure Cordless Pressure Washer】INGCO portable cordless pressure washer can provide max 24.8 Bar working pressure the flow rate is 2.2L/min.With such powerful feature, the water can be pressed to a distance of 5 meters within 8 seconds. Quickly clean outdoor home surfaces, garden furniture, cars, stairs and pool dirt.
- 【Draws water from anywhere】Come with a 6M long garden hose allow you to draw water from any fresh water source like a pool, lake, or bucket and . You can hook up to a garden hose at the house or even a 2L bottle on the go
- 【Multi-Functions and Application】A ideal high pressure washer for removing stubborn dirt from outdoor household surfaces, gates, benches, garden furniture and equipment, bicycles, motorbikes, cars, steps and swimming-pools.If there is no water from the washer, please connect the water connector tightly, then press the power button after connecting the tap water to exhaust the air in the body, and then you can continue to use it.
- 【What You Can Get】INGCO 20V Lithium-ion Pressure Washer(with battery and charger), 1 Set 6-pattern spray gun, 1 Pcs 6m water inlet hose with quick connector, 1 Pcs self suction connector, 1 Pcs 400ml foam producer, 1 Pcs portable bag, Packed by color box.
- 【Recommandation】Before start using kindly make full charge for the better performance, dont allow the machine to drain the battery completely.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ingco Hpwr14008 High Pressure Washer
Product Price: Rs 6,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Pressure | 130 Bar |
| Model Number | HPWR14008 |
| Power | 1400 Watt |
| Flow Rate | 5.5 L/min |
| Application Area | Commercial Buidling | Industrial Area | Car & Truck |
| Voltage | 220-240V |
| Motor Type | Carbon Brush Motor |
| Frequency | Above 50 HZ |
| Hose Length | 5 Metre |
| Is It Portable | Portable |
| Other Specifications | Auto Stop System |
| Additional Accessories | Soap Bottle |
| Warranty | 6 Months |
Carbon brush motor
Pure copper wire
Input power:1400W
Max Pressure:130Bar (1900PSI)
Flow rate:5.5L/min
Auto stop system
1 set water spray gun
5m high pressure hose
Yes! I am InterestedRequest A Callback