- Home
- ยป
- Business Segments
- »
- Chain Lubricant Spray
Chain Lubricant Spray
AIRAVATH Chain Cleaning Spray
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Application | Motorcycle Chain, Bicycle Chain |
| Base Oil Type | Semi Synthetic |
| Pack Size | 200 ml |
| Ideal For | Motorcycle |
| Packaging Type | Bottle |
| Water Resistance | Medium |
| O Ring Safe | Yes |
| Usage | Off Road, On Road |
| Brand | AIRAVATH |
| Usage/Application | CHAIN CLEANER |
| Country of Origin | Made in India |
AIRAVATH Chain Cleaner cleans all types of chains. (on road and off road). Removes all encrusted deposits, dust, sand, soil, oil. Its chlorine free extreme grase removal formula is perfectly suited to chains. Evaporates quickly.
AIRAVATH Chain Lubrication Spray
Product Brochure
| Application | Bicycle Chain, Motorcycle Chain |
| Base Oil Type | Semi Synthetic |
| Pack Size | 200 ml |
| Ideal For | TWO WHEELER CHAINS |
| Packaging Type | 150ml |
| Water Resistance | Medium |
| O Ring Safe | Yes |
| Usage | Off Road, On Road |
| Brand | AIRAVATH |
| Usage/Application | CHAIN LUBRICATION |
| Color | Colorless |
| Country of Origin | Made in India |
AIRAVATH Chain Lube is for both on road and off road vehicle types. Its chlorine free extreme grease formula is perfectly suited to chains.
Chain Lubrication Spray
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Application | Bicycle Chain, Conveyor Chain, Motorcycle Chain, Industrial Chain |
| Unit Pack Size | 200ml |
| Base Oil Type | Semi Synthetic |
| Pack Size | 200 ml |
| Material | Liquid |
| Ideal For | Motorcycle |
| Usage/Application | Chains |
| Water Resistance | Medium |
| Packaging Type | Can |
| O Ring Safe | Yes |
| Usage | On Road, Off Road |
Regular lubrication of your bike chains can free you from lots of hassles. Airavath specially formulated chain lubricants protects your vehicle chain from various climatic conditions and ensures a smooth ride