- Home
- ยป
- Business Segments
- »
- Car Washing Pump
Car Washing Pump
Pioneers in the industry, we offer car washer machine and car washer from India.
Car Washer Machine
Product Price: Rs 6,600 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Pressure | 130 Bar |
| Power | 1500 Watt |
| Flow Rate | 8 L/min. |
| Motor Rating | 1 HP |
| Power Source | Electric Motor |
| Hose Length | 5 Meters |
| Application | Bike, Truck, Car, Garage Vehicle |
| Motor Phase | Single Phase |
| Voltage | 220-240 V | 50 Hz |
| Is it Portable | Portable |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Car Washer
Product Price: Rs 7,150 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Maximum Pressure | 140 Bar |
| Pressure | 140 Bar |
| Motor Power | 1800W |
| Power | 1800 W |
| Motor Type | Induction Motor |
| Flow Rate | 10 LPM |
| Water Flow | 10 L/min |
| Motor Rating | 1 HP |
| Hose Length | 5 m |
| Power Source | Electric Motor |
| Application | Car, Garage Vehicle, Truck, Bike |
| Motor Phase | Single Phase |
| Is it Portable | Portable |
We offer the best in industry pressure washers at a very affordable price. we do have discounts from the prices listed above. kindly contact us for more details.
Yes! I am InterestedRequest A Callback