- Home
- ยป
- Business Segments
- »
- Car Wash Shampoo
Car Wash Shampoo
Leading Wholesale Distributor of car wash snow foam shampoo, car shampoos in coimbatore, 5 litre car washing shampoo and degreaser in coimbatore from Coimbatore.
Car Wash Snow Foam Shampoo
Product Price: Rs 350 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Shampoo Type | Snow Foam |
| Packaging Size | 500ml |
| pH Level | pH Neutral |
| Pack Size | 500 ml |
| Packaging Type | Bottle |
| Usage/Application | Domestic |
| Foaming | High Foam |
| Dilution Ratio | 1:50 |
| Suitable Finish | Clear Coat |
| Quantity Per Pack | 500 ml |
| Phosphate Free | Yes |
| Biodegradable | No |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Car Shampoos In Coimbatore
Product Price: Rs 650 / PackGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Pack
Product Brochure
Product Details:
| Shampoo Type | Eco Wash |
| pH Level | pH Neutral |
| Pack Size | 5 L |
| Packaging Type | Can |
| Usage/Application | Domestic |
| Foaming | Medium Foam |
| Dilution Ratio | 1:50 |
| Suitable Finish | Clear Coat |
| Quantity Per Pack | 5 L |
| Shelf Life | 7+ YEARS |
| Phosphate Free | Yes |
| Biodegradable | No |
| Fragrance | Floral |
| Color | GOLDEN RED |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
5 Litre Car Washing Shampoo
Product Price: Rs 650 / PackGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Pack
Product Brochure
Product Details:
| Shampoo Type | Eco Wash |
| pH Level | pH Neutral |
| Pack Size | 5 L |
| Packaging Type | Can |
| Usage/Application | Domestic |
| Foaming | Medium Foam |
| Dilution Ratio | 1:50 |
| Suitable Finish | Clear Coat |
| Quantity Per Pack | 5 L |
| Shelf Life | 7+ YEARS |
| Phosphate Free | Yes |
| Biodegradable | No |
| Fragrance | Floral |
| Color | GOLDEN RED |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Degreaser In Coimbatore
Product Price: Rs 350 / LitreGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Litre
Product Brochure
Product Details:
| Packaging Size | 1L |
| Usage/Application | Commercial |
| Packaging Type | Bottle |
| Color | clear |
| Brand | AIRAVATH |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback