- Home
- ยป
- Business Segments
- »
- Car Cleaning Product
Car Cleaning Product
AIRAVATH Heavy Duty Car Shampoo
Product Brochure
| Shampoo Type | Eco Wash |
| Packaging Size | 5L |
| pH Level | pH Neutral |
| Pack Size | 5 L |
| Packaging Type | Can |
| Usage/Application | Domestic |
| Foaming | High Foam |
| Dilution Ratio | 1:50 |
| Suitable Finish | Clear Coat |
| Quantity Per Pack | 5 L |
| Phosphate Free | Yes |
| Fragrance | YES |
| Color | GOLDEN |
| Country of Origin | Made in India |
Ratio - 1:30
Car Tyre Polish
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Effect | High Gloss |
| Packaging Size | 5L |
| Base Type | Water Based |
| Pack Size | 5 L |
| Packaging Type | Bottle |
| Form | GEL |
| Application Method | Applicator |
| Durability | Up To 1 Week |
| Quantity Per Pack | 5L |
| Item Name | AIRAVATH TYRE POLISH |
| Polishing tool | MANUAL |
Airavath specially formulated Gel type Tyre polish offers a professional finish for your tyres and improves vehicle appeal to a great extent.
Retains its wet look for minimum of three days.
Car Wash Foam Shampoo
Minimum Order Quantity: 1 Litre
Product Brochure
| Detergent Type | Gel |
| Packaging Size | 500ml |
| pH Level | pH Neutral |
| Pack Size | 500 ml |
| Usage/Application | CAR WASH |
| Material | LIQUID |
| Foaming | Medium Foam |
| Dilution Ratio | 1:50 |
| Application Mode | Bucket Wash, Foam Cannon, Pressure Washer |
| Quantity Per Pack | 500ml |
| Packaging Type | CAN |
| Foam | YES |
| Bottle Material | YES |
| Brand | AIRAVATH |
| Country of Origin | Made in India |
AIRAVATH Car Wax
Product Brochure
| Wax Type | Spray Wax |
| Packaging Size | 1L |
| Finish | High Gloss |
| Pack Size | 1 kg |
| State/Form | Paste |
| Uses of the Product | Gloss |
| Form | Paste |
| Durability | Up To 1 Month |
| Quantity Per Pack | 1L |
| Packaging Type | Bottle |
| Model Name/Number | AIRAVATH |
| Country of Origin | Made in India |
Ratio - 1:10
Car Engine Cleaner Degreaser
Product Brochure
| Base Type | Solvent Based |
| Application Area | Engine, Kitchen, Floor |
| Pack Size | 1 L |
| Form | LIQUID |
| pH Level | Alkaline |
| Usage Mode | Dip, Spray |
| Quantity Per Pack | 1L |
| Color | WHITE / CLEAR |
| Packaging Type | Bottle |
| Brand | AIRAVATH |
| Foam Type | Low Foam |
| Biodegradability | Non Biodegradable |
| Polishing Tool | MANUAL / MACHINE |
| Suitable For | CAR & BIKES |
Airavath Degreaser is a multipurpose degreaser used in various fields and surfaces such as car exterior, car engine bay, kitchen degreasing, Bathroom fittings cleaning.. etc.
1: 5 ratio
Car Ceramic Coating
Minimum Order Quantity: 1 Bottle
Product Brochure
| Application | Car Body, Bike |
| SiO2 Content | 50% To 70% |
| Durability | 2 Years |
| Brand | AIRAVATH |
| Usage/Application | Metal coating |
| Packaging Type | BOTTLE |
| Coating Type | 9H |
| Finish | Clear Coat |
| Water Behaviour | Hydrophobic |
| Packaging Size | 50ml |
| Application Method | RUBBING |
| Bottle Size | 50 ml |
| Color | CLEAR |
| Paint Base Type | Solvent Based |
| Grade Standard | Technical Grade |
| Shelf Life | 7-10 YEARS |
| Is it Water Resistant | Yes |
| Is thinner required | No |
| Country of Origin | Made in India |
Car Rubbing Compound
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Brand | AIRAVATH |
| Form | Paste |
| Pack Size | 500 g |
| Usage/Application | Metal |
| Scratch Type | Hairline |
| Color | White |
| Suitable Surface | Car Paint |
| Application Method | Rotary Polisher, By Hand, Dual Action Polisher |
| Packaging Size | BOTTLE |
| Material Type | PASTE |
| State/Form | Liquid |
| Packaging Type | Cans |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Country of Origin | Made in India |
Car Dashboard Polish
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Application Stage | Polishing |
| Pack Size | 5L |
| Form | Paste |
Airavath Dashboard Polish Gives your car interior a fresh look. Its non dust attracting formulation helps you keep your vehicle's interior fresh for long duration.
Car Dashboard Polish
Product Brochure
| Form | Gel |
| Pack Size | 5L |
| Packaging Size | 5L |
| Brand | AIRAVATH |
| Packaging Type | Can |
| Usage/Application | Car Interior Cleaning |
| State/Form | Liquid |
| Suitable For | Door |
| Finish Type | Matte |
| Suitable Surface | Door Trim, Dashboard, Vinyl, Plastic, Leather, Rubber |
| With UV Protection | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Car Interior Foam Cleaner
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Usage | Upholstery |
| Base Type | Solvent Based |
| Packaging Size | 500ml |
| Pack Size | 500 ml |
| Surface Of Application | INTERIOR UPHOLSTERY |
| Packaging Type | AEROSOL CAN |
| Surface Finish | Natural Look |
| Form | FOAM |
| Brand | AIRAVATH |
| Shelf Life | MORE THAN SEVEN YEARS |
| Country of Origin | Made in India |
9h Ceramic Car Coating
Minimum Order Quantity: 1 Bottle
Product Brochure
| Application | Car Body, Bike |
| Packaging Size | 50ML |
| SiO2 Content | 50% To 70% |
| Durability | 2 Years |
| Coating Type | 9H |
| Water Behaviour | Hydrophobic |
| Bottle Size | 50 ml |
| Brand | AIRAVATH |
| Usage/Application | Metal coating |
| Packaging Type | BOTTLE |
| Color | CLEAR |
| Country of Origin | Made in India |
AIRAVATH Motorcycle Polish
Product Brochure
| Surface Of Application | METAL |
| Usage/Application | POLISH |
| Quantity Per Pack | 100ml |
| Packaging Size | 100ml |
| State/Form | Liquid |
| Packaging Type | Bottel |
Throttle Body Cleaner
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Usage Area | Throttle Body, Carburetor, Intake, Multi Area |
| Packaging Size | 500ml |
| Pack Size | 500 ml |
| Engine Type | Both Two And Four |
| Form | Aerosol Spray |
| Usage/Application | Brake |
| Cleaner Base | Solvent Based |
| Brand | AIRAVATH |
| Packaging Type | Can |
| Quantity Per Pack | 500ML |
| Oxygen Sensor Safe | Yes |
Car Cleaning Products
| Surface Of Application | Car Exterior And Interior |
| Packaging Size | 500ml |
| Packaging Type | Spray Bottles |
| Brand | BARDAHL |
| Form | Liquid |
| Vehicle Compatibility | All Vehicle |
| Country of Origin | Made in India |
BARDAHL MULTI POLISH
BARDAHL WAX POLISH