- Home
- ยป
- Business Segments
- »
- Car Care Products
Car Care Products
Pioneers in the industry, we offer interior and exterior automotive polish, detailing brush set, automotive car polish, car glass water spot remover, 10h ceramic coating for car gloss & hydrophobicity and car tyre brush from India.
Interior and Exterior Automotive Polish
Product Price: Rs 350 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Polish Type | Glaze |
| Packaging Size | 500ml |
| Pack Size | 500 g |
| Usage/Application | Automobiles |
| Form | Gel |
| Packaging Type | Bottle |
| Cut Level | Polish |
| Suitable Surface | Clear Coat |
| Suitable For | INTERIOR & EXTERIOR |
| Brand | AIRAVATH |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Detailing Brush Set
Product Price: Rs 450 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Brand | AIRAVATH |
| Usage/Application | Interior Wash |
| Accessory Type | All in One Kit |
| Kit Contents | Exterior + Interior |
| Number Of Items | 5 pieces |
| Shape | Oval |
| Vehicle Type | Car, Bike, SUV |
| Color | Black |
| Fragrance | No Fragrance |
| Pack Type | Bag |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Automotive car polish
Product Price: Rs 350 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Application Stage | Polishing |
| Pack Size | 500 g |
| Packaging Size | 500ml |
| Packaging Type | Bottle |
| Usage/Application | Car Interior Cleaning |
| Suitable For | Cabinet |
| Form | Gel |
| Cut Level | Ultra Fine |
| Suitable Surface | Paint |
| Machine Use | By Hand, Rotary, Hand And Machine, DA Polisher |
| Is It Handmade | Non Handmade |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Car Glass Water Spot Remover
Product Price: Rs 650 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Application Surface | CAR EXTERIOR, Car Interior |
| Form | LIQUID |
| Pack Size | 1 L |
| Usage/Application | CAR Exterior |
| Stain Type | WATERSPOT |
| Fragrance | Floral |
| Biodegradable | No |
| Packaging Size | 1L |
| Brand | AIRAVATH |
| Color | PINK |
| Packaging Type | Bottle |
| Odour | GRAPE |
| Solubility | 1-3 |
Ratio - 1:3
Yes! I am InterestedRequest A Callback
10H CERAMIC COATING FOR CAR GLOSS & HYDROPHOBICITY
Product Price: Rs 2,500 / BottleGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Bottle
Product Brochure
Product Details:
| Packaging Size | 50ML |
| Brand | AIRAVATH |
| Usage/Application | Metal coating |
| Packaging Type | BOTTLE |
| Color | CLEAR |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Car Tyre Brush
Product Price: Rs 250 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Usage/Application | Tyre Wash |
| Shape | Rectangular |
| Color | Black, White |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback