- Home
- ยป
- Business Segments
- »
- Automotive Cleaners
Automotive Cleaners
Automobile Car Wash Foam Shampoo
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Shampoo Type | Eco Wash |
| Packaging Size | 5L |
| pH Level | pH Neutral |
| Pack Size | 5 L |
| Packaging Type | Can |
| Usage/Application | Domestic |
| Foaming | Medium Foam |
| Dilution Ratio | 1:50 |
| Suitable Finish | Clear Coat |
| Quantity Per Pack | 5 L |
| Phosphate Free | Yes |
| Biodegradable | No |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Airavath Eco foam Wash offers a economic solution for clean vehicles. Its a highly effective foam shampoo in 1:20 ratio.
Helmet Cleaner Spray
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Usage | Interior, Multi Purpose |
| Packaging Size | 500ml |
| Pack Size | 500 ml |
| Form | FOAM |
| Surface Of Application | UPHOLSTERY |
| Packaging Type | AEROSOL CAN |
| Base Type | Neutral |
| Vehicle Segment | Truck, Multi Vehicle, Bike, Bus, Car |
| Brand | AIRAVATH |
| Shelf Life | MORE THAN SEVEN YEARS |
| Country of Origin | Made in India |
AIRAVATH Car Shampoo
Minimum Order Quantity: 1 Pack
Product Brochure
| Shampoo Type | Eco Wash |
| pH Level | pH Neutral |
| Pack Size | 5 L |
| Packaging Type | Can |
| Usage/Application | Domestic |
| Foaming | High Foam |
| Dilution Ratio | 1:50 |
| Suitable Finish | Clear Coat |
| Quantity Per Pack | 5 L |
| Shelf Life | 7+ YEARS |
| Phosphate Free | Yes |
| Biodegradable | No |
| Fragrance | Floral |
| Color | GOLDEN |
| Country of Origin | Made in India |
Ratio - 1:30
Car Tyre Polish
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Effect | High Gloss |
| Packaging Size | 5L |
| Base Type | Water Based |
| Pack Size | 5 L |
| Usage/Application | TYRE POLISH |
| Grade | Premium |
| Form | SEMI GEL |
| Application Method | Applicator |
| Durability | Up To 1 Week |
| Packaging Material | CAN |
| Country of Origin | Made in India |
Retains its wet look for minimum of three days.
Colour Foam Car Shampoo
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Shampoo Type | Eco Wash |
| Packaging Size | 5L |
| pH Level | pH Neutral |
| Pack Size | 5 L |
| Packaging Type | Can |
| Usage/Application | Domestic |
| Foaming | High Foam |
| Dilution Ratio | 1:50 |
| Suitable Finish | Clear Coat |
| Quantity Per Pack | 5 L |
| Shelf Life | 7+ years |
Airavath Colour foam car shampoo is a Ph neutral car shampoo that offers super cleaning efficiency. It comes in three colours Pink,Blue and Green.
Brake Lining Cleaner
Product Brochure
| Cleaner Base | Non Chlorinated |
| Packaging Size | 500ml |
| Pack Size | 500 ml |
| Application Area | Caliper, Brake Disc, Clutch Plate, Brake Drum |
| Packaging Type | Can |
| Usage/Application | Brake |
| Form | Aerosol Spray |
| Evaporation Rate | Slow Dry |
| Residue | No Residue |
| Quantity Per Pack | 500ml |
| Brand | AIRAVATH |
| Country of Origin | Made in India |
AIRAVATH Brake Clean is suitable for repair and maintenance of brake systems. Used for basic lubrication and as a preventive measure against brake squeals.
Air Intake Cleaner
Product Brochure
| Usage Area | Throttle Body, Intake Manifold, Intake Valve |
| Packaging Size | 500ml |
| Engine Type | Petrol And Diesel |
| Pack Size | 500 ml |
| Usage/Application | THROTTLE AIR INTAKE CLEANER |
| Form | Spray |
| Application Method | Direct Spray |
| Cleaner Base | Solvent Based |
| Quantity Per Pack | 500ml |
| Brand | AIRAVATH |
| Packaging Type | Bottle |
| Size | 500ml |
| Country of Origin | Made in India |
AIRAVATH Throttle body & Air intake cleaner Spray penetrates and dissolves dirt,gum,carbon and varnish deposit that can impede moving parts. Remove the air filter and spray on exterior carburettor linkage.
Microfiber Car Duster
| Handle Material | Stainless Steel |
| Accessory Type | Cleaning Fabrics |
| Extentable Handle | Available |
| Head Material | Microfiber |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Black |
| Washable | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Windshield Washer
| Pack Size | 50ml |
| Freeze Protection | No Freeze |
| Form | Liquid |
| Fragrance | No Fragrance |
| Ammonia Content | Ammonia Free |
| Anti Glare | Without Anti Glare |
| Water Repellent | Without Repellent |